Küresel Eksen Değİşİmİ Hakkında

Küresel Eksen Değişimi, küresel iklim hareketinde yeni bir safhanın başlangıç noktasıdır. İlk olarak tüm dünyadan yüzlerce iklim lideri bir topluluk oluşturmak, strateji belirlemek ve eylemlerle dolu bir yıla hazırlanmak için İstanbul’da bir araya gelecek. Sonra, 2013’ün geri kalanında, dünya daha önce görülmemiş boyutta bir etkinlik ve hareket dalgasına tanıklık edecek.

Taahhütte Bulun

Harekete katılın – nasıl katılacağınızı öğrenmek için buraya tıklayın.

HAKKINDA:

Dünyanın, iklim krizini çözmek için gerekli siyasi iradeyi oluşturmak için zamanı giderek azalıyor. 2015, biliminsanlarının güvenliğimiz açısından gerekli olduğunu söylediği atmosferik CO2 oranını 350ppm’de tutma hedefi bir yana, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için hızlı ve kuvvetli bir şekilde hareket etmemiz gereken kritik bir tarih olarak öne çıkıyor. Haziran 2012’deki Rio+20 Dünya Zirvesi 2015’e kadar devam edecek üç yıllık bir sürecin başlangıcı olacaktı güya. Ancak, zirve, tabiri caizse, patlama yaratacağı yerde inleyerek sona erdi.

Uluslararası iklim hareketi daha önce görülmemiş seviyede bir siyasi baskı oluşturamazsa 2015 de aynı inlemeyle gelip geçecek. Statükoyu sarsıp kamuoyunun ilgisini uyandıracak büyük ve istikrarlı bir gövde gösterisine ihtiyacımız var.

Bu zor ama gerçekleştirilebilir bir hedef. Dünyadaki tüm ülkelerdeki ilgili kurumları, aktivistleri ve ağları ile iklim hareketi böyle bir küresel patlamayı yaratacak potansiyele sahip. Şimdi bu potansiyele ulaşma zamanı.

Küresel Eksen Değişimi (GPS) katılımcıların çoğunu gençlerin oluşturacağı uluslararası bir iklim zirvesi ile İstanbul’da 24-30 Haziran 2013’te başlayacak. Bir hafta sürecek zirvede becerilerimizi geliştirme, kişisel bağlar kurma ve bir topluluk oluşturma; değişim için küresel bir vizyon paylaşma ve geldiğimiz yere geri döndüğümüzde nasıl benzer eylem ve zirveler organize edebileceğimiz konusunda düşünme fırsatı bulacağız.

Tüm dünyadan gelecek 500 iklim aktivisti için heyecan verici, verimli ve eğlenceli bir buluşma olacak. Bu aynı zamanda iklim adaletsizliğine karşı sesimizi yükseltmek için yeni bir çabanın da başlangıcı olacak. Buluşma, iklim hareketinin dünya çapında farklı bir seviyeye çekilebilmesi için beceri, kapasite ve strateji paylaşımına dayanan dinamik programı ile topluluk oluşturma için benzersiz bir fırsat sunacak ve değişim için kolaylaştırıcı görevi yapacak.

Küeresl Eksen Değişimi’nde bizler:

  • Hareket örgütlemek ve etkili kampanyalar yürütmek için becerilerimizi paylaşacağız ve geliştireceğiz.
  • Türkiye’deki başlangıç etkinliğinden sonra geldiğimiz yerlerde Eksen Değişimi etkinlikleri düzenlemek üzere hazırlanacağız.
  • Siyasi uyum, analiz ve değişim teorisi inşa edeceğiz.
  • Farklı bölgelerde iklim hareketlerinin karşılaştığı farklı sorunları öğreneceğiz ve tecrübelerimizi paylaşacağız. Bu sorunların üstesinden gelmek için stratejiler geliştireceğiz.
  • Bölgesel ve uluslararası işbirliği üzerinde çalışacağız.

Takip eden aylarda, ulusal veya bölgesel zirveler düzenleyeceğiz. Bu zirveler yapıldıkları yere göre yüzlerce hatta binlerce aktivist ve ortağı bir araya getirecek.

Ulusal zirveler, yerel iklim kampanyaları başlatmak ve katılımcıların kendi ülkelerindeki yerel hareket grupları içinde aktif olmalarını sağlamak için fırsat teşkil edecekler. Bu yerel gruplar ise geniş kamuouyunu iklim değişikliği gerçekleri ve çözümleri hakkında bilgilendirerek çözümleri, projeleri ve kampanyaları hayata geçirecekler ve 2014 ve 2015’te küresel kitlesel eylemler için yeni katılım sağlayacaklar.

Böylece, 2013 boyunca ve sonrasında dünyamızın iklim kriziyle başa çıkmak için ihtiyacı olan eksen değişimini gerçekleştirmeye başlayacağız.

Düzenleyenler hakkında

Küresel Eksen Değişimi, çevreci yazar Bill McKibben’ın kurucuları arasında yer aldığı, gençlik öncülüğünde küresel bir iklim hareketi olan 350.org tarafından başlatıldı ve sürdürülüyor. Uluslararası gençlik iklim hareketleri ve daha geniş iklim hareketinden geniş bir yelpaze ile ortaklıklar kuruyoruz. Amaç, sadece İstanbul’daki başlangıç etkinliği için hazırlanmak değil aynı zamanda 2013 boyunca tüm dünyada birbirini takip eden eksen değişimi etkinlikleri yapmak.

SİZ DE KATILIN

Zirveye katılamayacaksanız, yine de takipte kalabilirsiniz.

Küresel Eksen Değişimi içinde yer almak isteyen bir grup, ağ veya kuruluşun parçasıysanız, lûtfen aşağıdaki seçeneklere bakınız.

Küresel Eksen Değişimi, küresel iklim hareketinde yeni bir safhanın başlangıç noktasıdır. İlk olarak tüm dünyadan yüzlerce iklim lideri bir topluluk oluşturmak, strateji belirlemek ve eylemlerle dolu bir yıla hazırlanmak için İstanbul’da bir araya gelecek. Sonra, 2013’ün geri kalanında, dünya daha önce görülmemiş boyutta bir etkinlik ve hareket dalgasına tanıklık edecek.

Bağlı olduğunuz grup, kuruluş veya ağ bu çabanının parçası olmak isterse şunları yapabilirsiniz!

1-Küresel Eksen Değişimi’ni duyurmaya yardımcı olun!

Ekibinize ve üyesi olduğunuz ağlara GPS hakkında bilgi verin, GPS’i insanların gündemine sokun. Bu küresel iklim hareketi için ivme yaratmak adına büyük bir fırsat, bu konuda uğultuyu mümkün olduğunca artırmak bu fırsatı değerlendirmeye yardımcı olacaktır. Bunu yapmanın bazı yöntemleri:

2-Olağanüstü bir ekip oluşturmamıza yardımcı olun!

Türkiye’deki GPS başlangıç etkinliği, küresel iklim hareketinin en heyecan verici etkinliklerinden birine sahne olacak. Bu etkinliğin değişim için istediğimiz kadar kuvvetli bir etki yaratması adına orada olması gereken insanları harekete geçirmeliyiz.

Kaynaklarımız ve dolayısıyla fiziki olarak katılım imkanı sınırlı. Ortağımız olarak bize tüm dünyadan mutlaka İstanbul’da olması gereken, öne çıkan iklim liderlerini tespit etmemiz için yardımcı olabilirsiniz. Ulusal örgütlenme planları oluşturulmasında ve küresel etkinlik için üstün bir ekip toplayabilmek için tavsiyelerinizi memnuniyetle karşılarız. Tavsiye ettiğiniz liderler kendi kurumunuzdan da olabilir; ancak, her ülkeden çeşitliliği yüksek, idealde birden fazla kurum/kuruluş/hareketten gelen ekipler oluşturmak istiyoruz. (tüm katılımcılar aynı başvuru sürecinden geçecek; ancak, ortaklarımız tarafından tavsiye edilen katılımcılarımıza özel ihtimam göstereceğiz!)

3-Ulusal etkinlik düzenlenmesinde lider grup olun!

GPS stratejisinin en önemli bölümlerinden birini 2013 boyunca ve sonrasında yapılacak ulusal etkinlik ve hareketler oluşturuyor. Ülke üstüne ülkede ulusal veya bölgesel zirveler ve/veya hareketler örgütleyeceğiz. Bu zirveler yapıldıkları yere göre yüzlerce hatta binlerce aktivist ve ortağı bir araya getirecek.

Ulusal zirveler yerel iklim kampanyaları başlatmak ve katılımcıların kendi ülkelerindeki yerel hareket grupları içinde aktif olmalarını sağlamak için fırsat teşkil edecekler. Bu yerel gruplar ise geniş kamuouyunu iklim değişikliği gerçekleri ve çözümleri hakkında bilgilendirerek çözümleri, projeleri ve kampanyaları hayata geçirecekler ve 2014 ve 2015’te küresel kitlesel eylemler için yeni katılım sağlayacaklar.

Bir ortak olarak GPS üzerinden oluşturulan ulusal ve bölgesel ağlar ile birlikte çalışarak ulusal düzeyde örgütleneceksiniz. Bu görev şu unsurları içerebilir: Yerel destek ve kaynak sağlamak, bir ekip oluşturmak, program hazırlamak, zaman çizelgesi tasarlamak, kampanya planı yapmak ve daha fazlası.

4- Ulusal veya bölgesel etkinliklerin organizasyon takımına dahil olun!

Ait olduğunuz grup GPS’ye dahil olmak istiyor, ancak ulusal ve bölgesel bir etkinlik düzenlemek için tüm sorumluluğu almak istemiyorsa bunun da yolu mevcut.  Başkalarıyla ortaklık kurarak, her ülkede ulusal etkinlik ve kampanya düzenlemekle ilgili takıma katılarak çabaya ortak olabilirsiniz.

5- Küresel Eksen Değişimi için kaynak yaratma çalışmalarına destek verebilirsiniz!

Türkiye’de yapılacak GPS etkinliğine katılmak isteyenler için parayı bir engel olmaktan çıkarmak için gayret gösteriyoruz. Kuruluşunuz kaynak yaratma konusunda çalışıyorsa belki bize GPS için kaynak yaratma konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Ortak kuruluş olarak belli bir ülkeden katılan spesifik heyetlerle ilgili maliyete destek verebilirsiniz — örneğin yolculuk bursu, vize ücreti desteği ve bunun gibi. Veya en fazla ihtiyaç duyulan alanlara dağıtılacak genel bütçeye doğrudan destek olabilirsiniz.

6-Ulusal etkinlikler için kaynak oluşturmaya destek verin!

Şimdiden farklı ulusal takip etkinlikleri, hareketleri ve kampanyalarını planlamaya başlıyoruz, bu konuda her türlü desteği memnuniyetle karşılarız. Grubunuz veya kuruluşunuz ulusal etkinliklerde kullanılmak üzere kaynak yaratabiliyorsa (mali veya ayni) lûtfen bizimle bağlantıya geçiniz!

7- Ait olduğunuz ağlardaki üst düzey konuşmacılarla bizi bağlantıya geçirin!

Küresel Eksen Değişimi’nin önemli bir parçasını üst düzey konuşmacılarca yapılan ilham verici konuşmalar oluşturuyor. Ağınızda böyle insanlar bulunuyorsa belki bu kişilerle GPS kapsamında konuşma yapmaları için bağlantı kurmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu seçeneklerden herhangi biri ilginizi çekiyorsa BİZİMLE BAĞLANTIYA GEÇİN!

mahir@350.org adresine yazarsanız, GPS organizasyon takımındaki ilgili kişi ve/veya 350.org çalışanı ile bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.