Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular (SSS):

Son başvuru tarihi nedir? İstanbul’daki etkinlik için son başvuru tarihi 4 Ocak’a 2013’dir

Başvuru kriterleri nelerdir? İklim hareketine bağlılık. Eksen değişimi etkinilkleri ve/veya başka iklim eylemleri düzenlemek için istek ve sebat. Bu taahhütleri yerine getirecek kapasiteyi gösterme becerisi. Her aday iklim hareketi için geçmişte yaptıkları ve/veya harekete ilişkin planları üzerinden değerlendirilecektir. Buna ek olarak adayların gerçek ve sanal kampanya yürütme, iletişim, kaynak geliştirme, örgütleme, ağ kurma ve hareket oluşturma konusundaki tecrübeleri dikkate alınacaktır. Ulusal Eksen Değişimi zirveleri uzun vadeli stratejimizde geniş yer tuttuğu için kendi ülkenizde ulusal ve/veya bölgesel etkinlikler düzenleme isteği ve kapasitesi büyük avantaj sağlayacaktır! [Başvurmak için burayı tıklayınız!]

İstanbul’daki GPS etkinliği için başvuru süreci nedir? Adaylar başvuru formunu 16 Aralık 2012 tarihinden önce doldurmalıdır. Aynı zamanda, adaylar kendi ülke/bölgelerinde eksen değişimi ve/veya benzer bir etkinlik örgütlemek için nasıl çalışacaklarını gösteren bir öneri sunmalıdır. Bunun için başvuru formunun ilgili bölümüne bakınız.

İstanbul’daki etkinliğe katılmak için bir üst yaş sınırı var mı? Net bir sınır yok. En düşük katılımcı yaşı 18 ama “gençlik” dünyanın farklı yerlerinde farklı şekilde tanımlandığı için adaylar için net bir yaş sınırı bulunmuyor. Ayrıca, hareketimizin son kertede tüm yaş gruplarından herkese ihtiyacı olduğunun da bilincindeyiz. Ancak, gençler kıyas kabul etmez bir durumda – iklim değişikliğinin uzun vadeli etkilerinden en fazla etkilenecek olanlar çoğu zaman gençler ve çoğu zaman toplumlarda diğer yaş grupları kadar söz hakkı da bulamıyorlar. Hedefimiz herşeyden önce gençleri güçlendirmek ve böylece herkesi içeren bir hareket yaratmak. Bu doğrultuda, GPS’ye katılan katılımcıların çoğu genç olacak ama ilgilenen herkes başvurmaktan çekinmesin.

Başvuru formu hassas bazı bilgiler (ör: pasaport numarası, adres, doğum tarihi, vb.) gerektiriyor, verdiğim bilgilerin güvende olduğundan nasıl emin olabilirim? Topladığımız bilgiler “ReviewRoom” adı verilen bir sistemde kayıt altında tutuluyor; bu bağlantıdan gayet kuvvetli bir güvenlik/mahremiyet politikaları olduğunu görebilirsiniz: http://myreviewroom.com/unmatched-security-and-pri vacy/

Başvurumun sonucunu ne zaman öğreneceğim? Katılımcı seçim sonuçlarının 15 Şubat 2013’te açıklanması planlanıyor. Başvuru sürecinin sonucundan bağımsız olarak tüm başvuru sahipleri sonuca ilişkin bilgilendirilecekler. Bu süreç içinde beklenmeyen gecikmeler yaşanması ihtimali her zaman mevcut, böyle bir durumda sabrınız için teşekkür ederiz.

GPS İstanbul ne zaman başlıyor, ne zaman sona eriyor? GPS İstanbul 24 Haziran 2013’te başlayacak ve 30 Haziran 2013’te sona erecek. Bu tarihler aynı zamanda katılımcıların etkinlik için varış ve gidiş tarihleri. Katılımcılar elbette GPS’ten önce varıp, bitiş tarihinden sonra ayrılabilirler; ancak bu ek günler için her türlü organizasyon ve mali yükümlülük kendilerine aittir.

Etkinliğin sadece bir bölümüne katılabilir miyim? Etkinlik programı bir bütün olarak tasarlandığı için bir kısmını kaçırmak genel etkiyi büyük ölçüde azaltacaktır. İstisnai durumları değerlendirmeye alabiliriz ama programın 5 gününe de (varış ve gidiş günlerini saymazsak) katılabilecek başvuru sahiplerine öncelik verilecek.

Ben bir öğrenciyim ve GPS sınav tarihlerimle çakışıyor. Ne yapmalıyım? Küresel Eksen Değişimi gibi çok büyük ölçekli bir etkinliği planlamak birçok öncelik arasında denge sağlamayı gerektiriyor. Bu önceliklerden bir kısmı uygun bir mekan ve katılımcılar için konaklama gibi lojistik kaygılar. Diğerleri ise başka küresel etkinlikler/zirveler/hareketlerin zamanlaması üzerinden stratejik bazı kararlar. Yine de bazı adaylar için zamanlamanın sorun yaratabileceğinin farkındayız ve bunun için özür dileriz. Birlikte çalışarak ve üniversitelerinizi ve hocalarınızı konudan haberdar ederek sınav takvimlerinizin GPS ile uyumlu bir şekilde düzenlenebileceğini umuyoruz.

Nasıl vize alabilirim? Ülkenize özel vize uygulamalarına buradan ve vize ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bir Türkiye konsolosluğundan vize almanız gerekiyorsa en az 8 hafta önce vize başvurusu yapmaya özen gösterin. Vize başvuruları için etkinliğe katılıma ilişkin belge veya başka destekleyici belgeye ihtiyaç duyan katılımcılara yardımcı olmaya çalışmaktan memnuniyet duyarız.

Seyahat organizasyonumu kendim mi yapmalıyım? Seyahat organizasyonu konusunda en etkili yöntemi oluşturmak için halen çalışıyoruz. Bu konuda yakında daha fazla bilgi vereceğiz. Şimdilik şu kadarını söyleyelim: Seyahat masraflarını karşılayamayan katılımcılarımızın masraflarını karşılamak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.

Konaklama organizasyonumu kendim mi yapmalıyım? İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) nazikçe GPS’ye ev sahipliği yapmayı kabul etti. Tüm katılımcılar Maslak İTÜ kampüsündeki yurtlarda kalacak. Etkinlik süresince yemek verilecek. 24 Haziran’dan önce varacak veya 30 Haziran’dan sonra ayrılacak katılımcılar ek günlerin masrafları kendilerinde olmak kaydıyla kendi konaklama organizasyonundan sorumludur.

İTÜ’ye nasıl ulaşabilirim? Detaylar için buraya bakabilirsiniz: http://www.itu.edu.tr/?kampusler/ulasim.

Etkinlik programı hakkında daha fazla bilgi edinebilir miyim? GPS programı eylem için kolaylaştırıcı olmayı hedefleyen bir haftalık dinamik bir program olacak. Kapasite artırıcı çalıştaylar, ilham verici konuşmalar, strateji toplantıları, kültürel ve sosyal etkinlikler hepsi programda olacak. Şu anda ortaklarımızla programa son halini vermek için çalışıyoruz. Nihai program bittiğinde ilgili çalışma dosyalarıyla birlikte bu sayfaya koyulacak ve tüm katılımcılara e-posta ile gönderilecek.

Erken gelebilir miyim veya etkinlikten sonra bir süre daha kalabilir miyim? Vizenize bağlı olarak erken gelebilir veya geç ayrılabilirsiniz. Ancak, sadece 24-30 Haziran 2013 tarihleri arasındaki konaklama masrafları 350.org ve ortakları tarafından karşılanmaktadır. Kalışınızın geri kalanı için her türlü organizasyonel veya mali yükümlülük size aittir.

Ne giymeliyim? İstanbul’da Haziran sıcak geçer. Hafif giysiler yeterli olacaktır. Yine de temkinli olmak adına yanınızda olası yağmurlu günler için bir şeyler getirebilirsiniz.

Etkinlik süresince yemek verilecek mi? Evet.

Vejeteryan/veganım. Bana uygun yemek olacak mı? Evet. Vejeteryan/vegan seçenekler olacak.

İstanbul etkinliği sırasında çalıştayları ve diğer etkinlikleri yönetmek için gönüllü olabileceğimi okudum. Bu ne anlama geliyor? Bu, isminizin çalıştay veya benzer etkinliklerin yönetiminde ihtiyaç duyulması halinde aktif rol alabilecek katılımcılar havuzuna eklenmesi anlamına geliyor. Ancak, herhangi bir nihai yükümlülük anlamına gelmiyor. Ayrıca, önerilen içerik veya oturumlar program oluşturma sürecinin kalan aşamaları için değerlendirmeye alınabilir.

Neden iklim değişikliği ile ilgili bir konferansa uçakla geliyoruz? Herşeyden önce katılan herkesin uçakla gelmeyeceğini umuyoruz ve okyanus aşmak zorunda olmayanları tren veya otobüs kullanarak kara yoluyla gelmeye teşvik ediyoruz. Yine de bazı katılımcıların uçak kullanması gerektiğinin bilincindeyiz ve bu da ciddi CO2 salımı anlamına geliyor. Ancak, bir konferans sonucu ortaya çıkacak salımlar küresel salımlar ve iklim krizinin gerçek boyutuyla karşılaştırılabilir değil. Kendi salımlarımızı mümkün olduğu her zaman sınırlamaya gerçekten çalışıyoruz. Gezegenin içinde olduğu acil durumu gerçekten ve kapsamlı bir şekilde çözmek için böyle bir yakaşım gerekli. 350.org’un kurucularından Bill McKibben’ın dediği gibi “İklim değişikliği insanların bu gezegene yaptıkları en büyük şey. Daha büyük olması gereken şey ise bunu durdurmak için oluşturacağımız hareket.”